GIF kampaaniavisuaalist.
GIF kampaaniavisuaalist
GIF kampaaniavisuaalist

MIKS ON OLULINE

END NÄHTAVAKS TEHA?

Sügisel ja talvel, mil pimedat aega pikalt, on autojuhtidel jalakäijaid ja jalgrattureid raskem märgata. Helkur ja helkivad tooted aitavad sul end autojuhtide jaoks nähtavaks muuta!

 

Siin on pilt peatumisteekonnast.

 

 

 

Maanteel kuivades teeoludes 90 km/h sõitva sõiduki peatumisteekond on 70 m, asulas samadel tingimustel 50 km/h sõites aga 28 m. Sügis-talvisel perioodil on teekate enamasti märg ja libe ning seetõttu on peatumisteekond mõlemal juhul poole pikem.

 

Siin on pilt, kui kaugel näeb sõidukijuht jalakäijat helkurita, helkuriga lähi- ja kaugetulede valguses.

 

Helkurita kõndiv jalakäija on lähitulede valguses nähtav alles 30 m pealt. Õnneks saab enda nähtavust kvaliteetset helkurit kandes oluliselt parandada — nii on inimene lähitulede valguses nähtav juba 130 m pealt ning kaugtulede valguses 300 m kauguselt. Teisisõnu suurendab helkurit kandev inimene sõidukijuhi võimalusi vajadusel midagi õigeaegselt ette võtta. 

 

MIS ON

SERTIFITSEERITUD HELKUR?

Sertifitseeritud helkur on lähitulede vihus nähtav 130 meetrilt ja kaugtulede valgusvihus vähemalt 300 meetrilt. Helkur töötab peegli põhimõttel — sellele peale langenud valgus saadetakse tagasi valgusallika poole.

SERTIFITSEERITUD HELKURIL PEAB OLEMA MÄRGITUD:

  • toote nimetus pakendil (kui puudub nimi „helkur“ ei pruugi tegemist olla kvaliteetse helkuriga);
  • andmed tootja kohta;
  • märgistus CE EN 13356 pakendil või tootel (viide standardile mis sätestab nõuded helkuri kvaliteedile);
  • helkuri peegelduva pinna suurus lubatu piires (min 15 cm2);
  • riigikeelne kasutusjuhend pakendil.

Tasub jälgida, et helkur olgu pigem suurem kui väiksem. Mida vähem teksti sel on, seda suurem on tema tagasipeegelduva pinna ulatus. Kasutuses olev helkur tuleb välja vahetada iga 1–2 aasta järel ning kindlasti siis kui see on kriibitud või tuhmunud.

Kontrollida saab helkuri töökorras olekut taskulambi või mobiiltelefoni valgusega. Tõstes valgusallika silmakõrgusele ja lastes sel helkurile peale paista, peaks töökorras helkurilt valgus selgelt tagasi peegelduma.

KUHU HELKUR KINNITADA?

Siin on pilt, kuhu helkur kinnitada.

Kinnita helkur sellele küljele, kuhu poole sinust jääb sõidutee (1) ning maapinnast 50–80 cm kõrgusele. Nii on see samal kõrgusel auto tuledega ja helkur jääb jalakäija ja sõiduki vahele, peegeldades paremini valgust ja pakkudes paremat kaitset. Rippuv helkur peab olema kinnitatud nii, et see paistab üleriiete alt välja ja saab vabalt liikuda. Näiteks võib selle kinnituspaela kinnitada tasku sisse (2) ja lasta helkuril sealt õigel kõrgusel vabalt rippudes välja paista. Rull-helkurit on kerge panna ümber käe või jala (3). 
 

Asulas võiks helkurit kanda mõlemal küljel, kuna on oht, et see jääb ühelt poolt märkamata. 

MIS ON

HELKIVAD TOOTED?

Siin on erinevad helkivad tooted.

Lisaks rippuvale helkurile on olemas enda nähtavaks tegemiseks erinevaid alternatiivsed tooted. Näiteks helkurvestid, helkurtraksid, helkurkleebised, helkurteip, helkurklipid, laetavad helkurid, LED-tuledega käe- ja jalapaelad, LED-tuledega magnetid, fluoresentsest materjalist riided, refleksmaterjalidest mobiilihoidjad käevarrele, refleksmaterjalist kindad, mütsid ja helkivad spreid. 
Helkivate toodete alla kuuluvad kõik tooted, mis ei kvalifitseeru sertifitseeritud helkuri alla, ent aitavad pimedas nähtavusele kaasa. Näiteks: ise valmistatud helkurmaterjalist võtmehoidjad, ripatsid, kleebised, mänguasjad, lõngad, aerosoolid, fluorasentsest materjalidest tooted, refleksmaterjalidest tooted.

See on hüüumärk.

Laste väliriietele ja tööriietele sisse õmmeldud helkurribad üksi ei paku piisavat kaitset. Riided käivad pesus ja pesumasinaga pesemine rikub helkuri kvaliteeti ja lühendab selle eluiga.

HELKURI AJALUGU

 

Pilt Percy Shaw'st.

 

 

1934. aastal patenteeris Nottinghami teetööline Percy Shaw maailma esimese helkuri. Idee tekkis tal pimeda ajal valgustamata teel koju sõites, kui talle korraga aial istunud kassi silmad pimeduses vastu helkisid. Shaw märkas neid tulukesi ning see aitas tal pimeda ajal teel püsid

 

 

Esimene helkur oli tegelikult kummiga ääristatud marmorklots, mis mõned aastad hiljem asendati plastikmaterjaliga. 1947. aastal võeti helkurid maanteel kasutusele ning Shaw pärjati leiutise eest Briti impeeriumi ordeniga.

Eestis on helkuri kandmine maanteel olnud kohustuslik juba 25 aastat ning alates 2011. aastast on helkuri kandmine kohustuslik ka asulas nii halva nähtavuse korral kui ka pimeda ajal.

 
Pilt maanteehelkurist.

 

KUIDAS END

NÄHTAVAKS TEHA?

Kõige parem on ennast nähtavaks teha kandes helkurit või ohutusvesti, kuid alati on võimalus kasutada lisaks alternatiive. Riietusest on soovitatav kanda pigem heledamaid kui tumedamaid toone.

 

Siin on pilt tervisesportlasest.

TERVISESPORTLASED

Nii jalgsi kui jalgrattaga sportides saab ennast nähtavaks teha kandes erksavärvilist ja fluoresentset riietust (särgid, dressid, sokid, kindad, mütsid), helkurtrakse, ohutusvesti, helkurmagneteid, LED-tuledega käe- ja jalahelkurribasid, refleksmaterjalist telefonihoidjaid käsivarrel, refleksmaterjalist seljakotti, kindaid ja mütsi. Jalgratturid ja rulluisutajad saavad kasutada ka tuledega ja/või helkuriribadega varustatud kiivrit. Miks mitte teha oma sportimisabivahend (kepid, jalgratas, rulluisud) ise nähtavaks kasutades helkureid, LED-tulesid, helkivat spreid, magnetribasid või helkurteipi.

 

 

 

LAPSEVANKER

Lapsevankri saab nähtavaks teha kandes helkuriribaga vihmakilet või kinnitades lihtsalt helkurid vankri külge. Ka lapsevankri kodarad saab helkivaks muuta, kasutades helkivaid kodarapulki või kodarahelkureid. Samuti saab helkiva spreiga üle lasta vankriraami või -rattad ning kasutada LED-tuledega magneteid. Meeles peab pidama, et lapsevanker oleks igast küljest nähtav ja muidugi ka inimene vankri taga oleks ennast võimalikult nähtavaks teinud.

 

Siin on pilt lapsevankrist.

 

Siin on pilt lemmikloomast.

LEMMIKLOOMAD

Hämaras ja pimeda ajal tuleb ka lemmikloomad, nende ohutuse tõstmiseks, nähtavaks teha. Lemmikloomadele on saadaval eraldi helkurtraksid, LED-tuledega kaelarihmad, samuti helkur- või fluoresentsest materjalist vestid.

SÕIDUKIJUHID

Igas autos peab olema ohutusvest. Helkurvesti tasub hoida kindalaekas, sest auto aknast sisse paistev päike vähendab esi- või kõrvalistme seljatoel rippuva vesti tõhusust pleekimise tõttu. Sõidukijuht saab ennast nähtavaks teha samade vahenditega nagu jalakäija, ehk kandes helkurit, heledaid ja värvilisi või fluoresentsest materjalist riideid. Hetkest kui sõidukijuht autost välja astub, on ta ju jalakäija!

Siin on pilt sõidukijuhist

 

MIDA SAAD TEHA, ET SU

PERE JA SÕBRAD OLEKSID NÄHTAVAD?

Ennekõike saad olla eeskujuks. Hoolitseda selle eest, et nii sul endal kui sinu pereliikmetel/sõpradel/lemmikloomadel oleksid helkurid, või vähemalt muud helkivad tooted küljes.

Videod enda nähtavaks tegemise teemal