Kampaaniaplakat "Omasid ei lasta täis peaga rooli"
Kampaaniaplakat "Omasid ei lasta täis peaga rooli"
Kampaaniaplakat "Omasid ei lasta täis peaga rooli"

MÜÜDID 

Pilt kohvitassist
 

Kohv ja energiajoogid kiirendavad kainenemist

Tegelikkus: Kohvis sisalduval kofeiinil on ergutav toime, kuid reaalsuses tekitab see inimeses lihtsalt erksama enesetunde, mitte väiksemat alkoholijoovet. Alkoholi ja energiajoogi koostarbimine suurendab alkoholimürgituse tõenäosust. 

Pilt dušist.

Külma duši all käimine kiirendab kainenemist

Tegelikkus: Sarnaselt kohvile tekitab külm dušš värsema tunde, kuid alkoholi töötlemise protsessi maksas see ei kiirenda. 

Pilt saunast

Saunas käimine kiirendab kainenemist

Tegelikkus: Ainult 5% alkoholist kaob organismist higistamise ning uriini kaudu, seetõttu ei kiirenda alkoholi põletamise protsessi ei saunas käimine ega kuumal suvepäeval higistamine.

Pilt jalgrattast

Sportimine kiirendab kainenemist

Tegelikkus: 95% alkoholi põletamise protsessist toimub maksas ning seda kiirendada ei ole võimalik. Füüsilise koormuse tulemusel koguneb lihastesse piimhape ning lihased väsivad, mistõttu alkoholi tarvitamisega saab organism lisatööd  maks ei suuda alkoholi ning piimhapet korraga kõrvaldada ja protsess oigem aeglustub.

 

 

Pilt kommist

Keefir ning alkoholiga kommid tekitavad alkojoovet

Tegelikkus: Keefiris ning osades kommides on väga väike kogus alkoholi (kogukaalust 1–2%) ning seetõttu pole võimalik antud tooteid manustada sellises koguses, et tekiks alkoholijoove.

 

Pilt klaasist

Õlu ja siider on karastusjoogid

Tegelikkus: Üks 5% 0,5-liitrine õlu sisaldab 20 grammi puhast alkoholi (näiteks pitsa 40 cl viina sisaldab 13 grammi puhast alkoholi). Seega tekitavad ka lahjad alkohoolsed joogid alkoholijoobe.

Pilt voodist

Alkohol parandab und

Tegelikkus: Une kvaliteedile ja kvantiteedile on alkoholil nii lühi- kui pikaajaline mõju. Suure koguse alkoholi tarbimisel on unefaasi esimesed tunnid küll sügavad, kuid öö teine pool on selgelt häiritud.   

 

 

Pilt lumehelbest.

Alkohol aitab külmumise vastu 

Tegelikkus: Kange alkohol tekitab juues soojatunde, kuna pindmised veresooned laienevad. See on külmas keskkonnas ohtlik, sest soojuse äraandmine suureneb tekib kega liigjahtumine ja suureneb ka (surnuks) külmumise oht.

 

ALKOHOLIVABAD KOKTEILID

Restorani Kolm Tilli kokteilimeister Regeri Zoo tegi Maanteeameti soovil viis uut ja omanäolist kokteiliretsepti, mida soovime teiega jagada.
Klassikaliste mokteilide retsepte leiab Tervise Arengu Instituudi veebilehelt www.alkoinfo.ee.

L.L.B. ehk lemon-lime-bitters

Bella

Espresso toonik

Mustsõstra Nojito

Tikri Limps

joon

KUIDAS VÄLTIDA JOOBES JUHTIMIST?

 • Lepi peo alguses kokku, kes on kaine autojuht.
 • Korja võtmed peo alguses ära.
 • Paku külalistele alkoholivabasid jooke, sh kokteile.
 • Kasuta koju minekuks ühistransporti või kutsu keegi endale järele.

KUIDAS TAKISTADA JOOBES JUHTI?

 •  Räägi tagajärgedest
  Veenmiseks sobivad eri juhtumitel erinevad argumendid ja seda piirab ainult fantaasia.
 •  Takista füüsiliselt
  Alates süütevõtmete ära võtmisest või peitmisest, pargi autod kinni või kata auto pakkimiskilega nii, et sellesse sisenemine võtab aega ja juht saab enne kaineks.
 •  Teata politseile
  Kui muud võtted ei aita, siis tuleks kindlasti politseid teavitada. Seda ei maksa tõlgendada pealekaebamisena. Just see otsus võib päästa rooli tikkunud sõbra elu nii otseses kui kaudses mõttes.

Videod

Work Sans